HTML

Utolsó kommentek

Prof. Dr. Pajor László előadása

2008.05.22. 16:12 tsonline

Prof. Dr. Pajor László: Férfiből nőt - nőből férfit
Szabadegyetem Szeged - 11. előadás

Előadó:
Prof. Dr. Pajor László tanszékvezető egyetemi tanár
SZTE ÁOK Urológiai Klinika
Elhangzott A Szegedi Szabadegyetem előadásai között, 2008. május 14-én szerdán 18.00 órakor.

Az előadás-sorozatról:
A Mindentudás Egyeteme-Szeged előadássorozat a budapesti kezdeményezés mintájára indult három évvel ezelőtt az SZTE-n. Öt félév során több mint 50 magas színvonalú előadást hallgathattak meg az egyetem és a város polgárai az egyetem Tanulmányi és Információs Központjában.


Férfiből nőt - nőből férfit

(Az eredeti anyag helye: http://www.u-szeged.hu)

A nemi viselkedés eltéréseiről már az ókorból és középkorból is vannak írásos adatok. Herodotos, a történetírás atyja jegyezte le a Fekete-tengermelléki szkítákról, hogy egyes férfiak nőként öltöztek és viselkedtek. A szkítákat pedig történetírásunk a magyarok ősének tekinti, így ebben is világelsők lehetünk, bár nem biztos, hogy ez minden magyart büszkeséggel tölt el. A modern értelemben a nemi identitás zavaraival először az 50-es években az USA-ban egy psychiater Harry Benjamin kezdett el foglalkozni. A nevével fémjelzett szervezet 1978-ban írásban fektette le az alapelveket - ezeket folyamatosan frissítik - melyek ma is irányadók a nemi identitászavarban szenvedő betegek kezelésében.

Élesen megkülönböztetjük a homoszexuális, transzvesztita és transzszexuális viselkedési formákat. Bár mindegyik szexuálisan a saját neméhez vonzódik, a homoszexuális megtartja született nemi jellegét, testi tulajdonságait és így illeszkedik a társadalomba, a transzvesztita pedig csak öltözködésében, külsőségekben cserél nemi jelleget. A transzszexuális viszont úgy érzi, a természet durva tréfát űzött vele, nő lelkét férfi testbe, illetve férfi lelkét női testbe ültette és legfőbb vágya, hogy testét a lelki igényhez igazíttassa.

A nemi átalakító műtétre az igény tehát a transzszexuális egyéntől indul, de kérése önmagában nem elég, hogy az orvos hormonális kezelést vagy műtéti beavatkozást indikáljon. Biztosnak kell lenni, hogy az átalakítás után a beteg új nemével boldog lesz és beilleszkedik a társadalomba. Ez nagyon fontos, hiszen a nemi szerveken végzett átalakító műtétsorozat végleges helyzetet teremt, ezt visszafordítani többé nem lehet. A transzszexuális kivizsgálása során több szakma együttműködése szükséges, hogy minden más betegséget kizárjunk, különös tekintettel a psychés betegségekre. A betegnek a műtét előtt legalább két évig az új nemének megfelelően kell élni, hogy bizonyítsuk, be tud így illeszkedni a társadalomba.

A nemi átalakítás alapja az ellentétes előjelű hormonkezelés, melyet a betegnek élete végéig szednie kell. A férfiból nővé átalakítás során, a női nemi hormon segít a másodlagos nemi jelleg kialakításában. Az emlők növekednek, a szőrzet átalakul, a hang színe is változik, a testen a zsírszövet eloszlása nőibb jellegűvé válik. Ha az eredménnyel a beteg nem elégedett, szőrtelenítés, az Ádámcsutka megkisebbítése, orrplasztika, emlőprotézis beültetése, hangszalag plasztika, tovább javítanak a nőiesség kialakulásában.

Fordított irányú változtatásnál, ha nőből férfivá formálás a cél, a hormonkezelés az izomzatot férfias jellegűvé formálja, az arcszőrzet - bajusz, szakáll - megjelenik, az emlő kisebbedik, de ez sohasem elég, a nőies mirigyállományt műtéttel kell eltávolítani.

Az átalakítás legnehezebb, de legfontosabb része a nemi szervek műtétes megváltoztatása. Ha férfiból nővé operálunk, akkor a húgycső rövidítése, a hímvessző barlangos testeinek és a heréknek az eltávolítása, a makk kisebbítése és érzékeny klitorisszá formálása, valamint az új hüvely kialakítása a végbél és a prostata között. A női nemi szervek férfivá alakítása még nehezebb és legalább három összetett műtétet igényel. Először a méh, ovariumok és a hüvely kiírtását végezzük, majd bőrcsövet ültetünk a kismedence elülső csontjához, ebből lesz az új penis. Később zárjuk a kisajkakat és a penis-bőrcsőbe szilikon merevítő rudat, illetve az új herezacskóba szilikon here-protéziseket ültetünk. A műtétek szövődmény aránya igen magas, eléri az 50 %-ot, erről a beteget megfelelően tájékoztatjuk.

A nemi átalakítás sikere a jó betegkiválasztáson múlik, csak valódi transzszexuálist szabad megoperálni. Elvárható, hogy az új nemi szervek lehetővé teszik a szexuális életet, alkalmasak a partnerkapcsolat fenntartására és kozmetikailag is elfogadhatók.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tsonline.blog.hu/api/trackback/id/tr5482554

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása