Bevezető
Kiknek szól a könyv?
Ez a könyv egy útikalauz transzszexuálisoknak, hogy könnyebben eligazodjanak a nemváltoztatási folyamat útvesztőjében.
Ez a könyv elsősorban azoknak íródott, akik úgy gondolják, hogy ők transzszexuálisok, (azaz lelkileg más neműnek érzik magukat, mint amilyen nemű hivatalosan a testük), és fontolgatják vagy már szilárdan el is határozták, hogy megváltoztatják saját testi nemüket.
Ki írta a könyvet, honnan származik az anyag?
A könyv szövegének legnagyobb része a TransSexual Online (röviden: TSO vagy TSOnline) weboldalról származik, amely egy magyar nyelvű, transzszexuálisokat segítő internetes oldal, illetve közösségi blog és fórum. Ha van internetes kapcsolatod, javasoljuk, hogy látogasd meg a TSO weboldalát ezen az internet-címen: http://tsonline.blog.hu.
A könyv szerkesztője a TSO főszerkesztője, de a szerkesztésben a TSO látogatói is részt vettek önkéntesként.
A weboldalon találsz fórumot is, ahová írhatsz, és mások írásait olvashatod. Ha nem értenél valamit a könyvben, a fórumban megkérdezheted. Néhány ismeretlen fogalom magyarázatát megtalálod a könyv végén, egy kis szótárban.
Tartalom
Bevezető
Kiknek szól a könyv?
Ki írta a könyvet, honnan származik az anyag?
Tartalom
A nemváltoztatás lépései
Bevezető
Mennyibe kerül?
Döntés
Informálódj!
Vallásosság
Bevallás
A döntés nem játék!
Hogyan dönts?
Való Élet Teszt (RLT)
Engedélyek, papírok, okmányok
Hormonterápia
Hatásosság
Female-to-Male hormonterápia
Male-to-Female hormonterápia
Gyógyszerformák: tabletta, injekció, tapasz
Elérhetőség
Adagolás
Gyógyszerek
Gyógyszerek M-to-F-eknek
Gyógyszerek F-to-M-ek részére
Műtétek és egyéb kezelések
Sebészeti kezelések
Hereeltávolító műtét
Orrplasztika
Mellnagyobbítás szilikon-implantátummal
Mellkisebbítés, mell eltávolítása
Nemiszerv-átalakító műtét (SRS, GRS)
Fontos figyelmeztetések az SRS-sel kapcsolatban
Male-to-Female SRS
Female-to-Male SRS
Ádámcsutka-kisebbítés („tracheal shave”)
Végleges szőrtelenítés
Hangterápia
Tudnivalók a transzszexualizmusról
Mi a transzszexualizmus?
A nemi identitásról
Mi okozza a transzszexualizmust?
Transzvesztitizmus, homoszexualitás, transzneműség, interszexualitás, hermafroditizmus
Gyógyítható-e a transzszexualizmus?
Halálos betegség-e a transzszexualizmus?
Milyen a transzszexuálisok szexuális élete?
Bolondok-e a transzszexuálisok?
Szótár
A nemváltoztatás lépései
Bevezető
Sokáig (nagyjából a kilencvenes évekig) a magyarországi nemváltoztatásra nem nagyon volt lehetőség, és a magyar transzszexuálisoknak külföldre kellett menniük, hogy megkaphassák a szükséges kezeléseket, vagy pedig el kellet fojtaniuk érzéseiket. Manapság megvalósítható a transition itthon is, sőt, egyre könnyebbé válik.
Itt egy táblázat a nemváltoztatás (más szóval transition) lépéseiről, és a lépések ajánlott sorrendjéről:
Male-to-Female (férfiból nő) | Female-to-Male (nőből férfi) |
Döntés
Végleges szőrtelenítés lézerrel Kozmetikai műtétek (nem ajánlott)
|
Döntés
Nemiszerv-átalakító műtét (SRS) |
Az engedélyeztetési eljárás példamutatóan szabadelvű, megfelelő pszichológiai szakvélemények birtokában nem utasítják el a kérelmet. Egy ideje pedig már a teljes műtéti procedúra nélkül is lehetővé vált egy transzszexuális számára nevet- és személyi számot változtatni, okmányt cserélni az új nemének megfelelően.
A transzszexuálisok hazánkban egészségbiztosítási támogatást kapnak a hormongyógyszerekre (mint minden, orvos által felírt gyógyszerre). A hereeltávolító műtétet és a nemiszerv-átalakító műtétet csak 10%-ban támogatja az OEP.
A hormonterápia, a lézeres szőrtelenítés és a hereeltávolítás itthon is gond nélkül elvégezhető. Igazán jó, tapasztalt SRS-sebész viszont nincsen itthon. Tehát a végső lépést, a nemiszerv-átalakító műtétet érdemesebb külföldön elvégeztetni.
Ha vidéken élsz, érdemes Budapestre költözni a transition előtt. Itt sokkal toleránsabbak az emberek, és a kezelési lehetőségekhez is sokkal könnyebb hozzájutni a fővárosban. Ha mégis vidékről jársz budapesti orvosokhoz, jó, ha tudod, hogy az OEP által finanszírozott kezelésekre az utazást támogatja a TB.
Mennyibe kerül?
Az engedélyeztetési folyamathoz szükséges pszichológusi és pszichiáteri szakvéleményekért általában fizetned kell a szakembereknek. Maga az engedély megadása ingyenes. Az anyakönyvi átírásért közigazgatási díj fizetendő, szintén fizetni kell az okmányok cseréjéért az okmányirodában.
A kérelemnek tartalmaznia kell:
- pszichiáteri szakvéleményt
- pszichológusi szakvéleményt
- urológus / nőgyógyász helyzetfelmérést az külső – belső nemi szervek aktuális állapotáról.
- 2200 Ft illetékbélyeget (csak a borítékba kell bedobni, nem kell sehová ragasztani)
- a kérelmet
- és az anyakönyvi kivonatot (ami nem kötelező, de jó ha csatolod).
A hereeltávolító műtét, és végül a nemiszerv-átalakító műtét is, ha állami, TB által finanszírozott kórházban végezteted, ingyenes. A hormonok pár ezer forintba kerülhetnek havonta, attól függően, hogy mit és mennyit szedsz belőlük.
Döntés
Informálódj!
Először is ismerd meg minél jobban a transzszexualizmust. Ebben a könyvben egy külön fejezet foglalkozik vele, hogy mi is ez egyáltalán, ebben összefoglaltuk a lényeget. Az interneten rengeteg anyagot találhatsz a transzszexualizmusról, igaz, többnyire angol nyelven. Jó ötlet, ha felveszed a kapcsolatot és beszélgetsz olyanokkal, akik tapasztaltabbak a témában, főleg ha ők maguk is transzszexuálisok, és átestek már bizonyos kezeléseken. Könnyen találhatsz ilyen embereket a TSO weboldalán, a fórumban, ahol név nélkül, anonim módon beszélgethetsz másokkal.
Ha már tudod, mi is az a transzszexualizmus, megpróbálhatod eldönteni, hogy Te valóban transzszexuális vagy-e (esetleg valami más, például transzvesztita vagy homoszexuális); és hogy szükséged van-e a nemváltoztatásra.
Vallásosság
Vallásos transzszexuálisoknak néha bűntudatuk van az érzéseik miatt. Erre sokan azt válaszolják: „ha Isten nem akarta volna, hogy alávessem magam a transition-nek, nem teremtett volna transzszexuálisnak”. Sokan úgy vélik, hogy a transzneműség egy feladat számodra karmikusan, vagy Isten szándéka szerint, amit úgy kell megoldanod, hogy boldog lehess.
Bevallás
Sok rejtőzködő transzszexuálist leginkább az tart vissza a nemváltoztatástól, hogy attól félnek, vajon mit szólna hozzá a környezetük (családjuk, barátaik, munkatársaik), ha egyszer csak elkezdene megváltozni a nemük. Sokszor túlbecsülik az ezzel járó nehézségeket. Mint minden újdonság, ez is meglepő lehet első hallásra az ismerőseid számára, de bizonyos idő eltelte után ennek is elmúlik az újdonság-értéke, és napirendre lehet térni fölötte.
Egy transzvesztita vagy homoszexuális akár élete végéig is titkolhatja „másságát”, egy kezelés alatt álló transzszexuális viszont bizonyos ponton túl kénytelen környezete tudomására hozni, mivel szemmel láthatóak lesznek a változások (hiszen éppen e célból kezelik, hogy a teste megváltozzon).
Egy idegennek, különösen orvosnak viszonylag könnyű feltárni a titkot, de az elején még ez is igen fájdalmas lehet. Az igazi próba, amikor hozzád közel álló rokonoknak kell vallani. Ennek eredménye attól függ, hogy mennyire jó az általános kapcsolatod az illetővel. Ne sajnáld rá az időt, és a kétes kapcsolatokat hozd helyre, különben lehet, hogy végleg tönkreteszi azt a vallomásod.
A hozzátartozóknak szóló bevallásra (a „coming out”-ra) nem adható általános recept, minden eset más és más.
Erősen vallásos és/vagy konzervatív gondolkodású személyek sokszor rosszul fogadják, és Isten akarata (és/vagy a „hagyományok”) elleni lázadásnak, azaz súlyos bűnnek fogják fel a helyzetedet. Más esetben viszont éppen a hitükből fakadó szeretet segít majd Téged elfogadniuk.
Közvetlen rokonok (szülők, testvérek) esetében ne becsüld le a szeretet erejét. Ha szeretnek téged, ezzel együtt is szeretni fognak, ha látják rajtad, hogy ez fontos a boldogságodhoz.
Vallomás előtt készítsd föl az illetőt, és tapintatosan, kultúráltan add elő a dolgot. Hangsúlyozd, hogy ez nem valamiféle szexuális perverzió, hanem egy olyan állapot vagy betegség, amit kezelni kell. Tudatosítsd, hogy az ügyben nem tettes vagy, hanem áldozat. Jelentsd ki, hogy ez nem lesz tabutéma, és az illető nyugodtan beszéljen Veled róla, ha kérdései lennének. Érdeklődésére a továbbiakban is mindig őszintén, legjobb tudásod szerint, készségesen válaszolj, így könnyebb lesz megértenie, ezáltal napirendre térnie a dolog felett.
Hosszabb időt is igénybe vehet, amíg elfogadják a döntésedet. Szüleidnél lelkiismeret-furdalást okozhat, mert úgy gondolhatják, ők tehetnek róla, mert valamit elrontottak a nevelésedben. Nyugtasd meg őket, hogy erről szó sincs.
A döntés nem játék!
Ha rosszul döntesz, tönkreteheted az életedet, és akár öngyilkossággal is végezheted! Bizonyosodj meg róla, hogy valóban transzszexuális vagy-e, mielőtt belefognál a nemváltoztatási folyamatba, azaz „transition”-be.
A kezelési folyamat legradikálisabb, legvisszavonhatatlanabb része a nemiszerv-átalakító műtét. Szerencsére éppen ez a lépés az, amire a legkevésbé van szükség ahhoz, hogy az ellenkező nem szerepében élhess. Ezért mindenképpen ezt a lépést hagyd a folyamatban a legutoljára! Ez a végső műtét el is hagyható, ha nem érzed feltétlenül szükségesnek.
Hogyan dönts?
A döntésben segíthetnek alkalmas pszichiáterek, de ez ügyben ne legyenek túlzott elvárásaid. A pszichiáter vagy pszichológus nem fog helyetted dönteni, legfeljebb segíthet átgondolni bizonyos szempontokat. Sok magyar szakembernek sem gyakorlata, sem szakértelme nincsen a transzszexuálisok kezelésében. Vannak közöttük konzervatív gondolkodásúak is, akik utálják a másságot, fogalmuk sincs a transzszexualizmusról, viszont a pénzedet szívesen elfogadják, és csak húzzák az idődet.
Tehát alapvetően magadnak kell döntened, és ha bizonytalan vagy, csupán a döntés meghozatala is eltarthat hónapokig, évekig.
Mégis, mi az, ami segít a döntésben?
Ez az RLT, azaz Való Élet Teszt (Real Life Test). Ez a legnagyobb segítség, mellyel eldöntheted, transzszexuális vagy-e, és érdemes-e belevágnod a nemváltoztatásba.
Való Élet Teszt (RLT)
A Való Élet Teszt tulajdonképpen egyszerű dolog. Arról van szó, hogy az illető még bármiféle kezelés nélkül napi 24 órában a választott (testi nemével ellentétes) nemnek megfelelően él.
Magyarországon a Való Élet Tesztet nem követelik meg hivatalosan, de a nemváltoztatási engedélyt szakvéleményező pszichiáter valószínűleg meg fogja kérdezni, szereztél-e már tapasztalatokat a választott nemed szerepében.
Az RLT persze leginkább a saját magad számára jelent egyfajta szűrőeszközt, segítséget a döntésben.
Az RLT eleinte sokszor nem könnyű. Mivel még a kezelések előtt végzed, könnyen előfordulhat, hogy idegenek észrevesznek rajtad az eredeti nemedre utaló jeleket, és „leolvassák”, hogy transzszexuális vagy. Ez okozhat kellemetlen perceket neked. Ezen incidensek súlyossága általában kimerül néhány furcsa pillantásban, hátad mögötti félhangos megjegyzésben, esetleg vicces hangvételű „beszólásban”. Tettlegességtől szinte sohasem kell tartanod.
Ha kellemetlenségeid lennének, tudd, hogy az agresszió sohasem segít. Próbáld a kellemetlen helyzetet is humorosan felfogni. Légy tisztában az alapvető jogaiddal: a transzszexualizmus semmiféle törvénybe nem ütközik, a transzszexuálisok zaklatása, bántása (éppúgy, mint bármely más állampolgáré) viszont igen!
Ismét megemlítjük: ha vidéken élsz, érdemes Budapestre költözni a transition előtt. Itt sokkal toleránsabbak az emberek.
Engedélyek, papírok, okmányok
Ha úgy döntöttél, hogy belevágsz a nemváltoztatásba, először is hivatalos papírokat kell szerezned. A nemváltoztatást Magyarországon az Egészségügyi Minisztérium bírálja el, majd küldi tovább az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Anyakönyvi Osztályának, akik javítják a rendszerben a megváltozott adatokat.
Ha kérdéseid vannak az engedélyeztetéssel kapcsolatban, a legjobb, ha egyenesen az illetékesekhez fordulsz, az Egészségügyi Minisztériumban, azaz:
- Dr. Acsai Aletta: 06/1-301-33-44
- Dr. Piros Zsuzsanna: 06/1-301-33-41
- Varga Tímea: 06/1-301-33-48
Az engedélyeztetési eljárás időnként változhat, ezért mindenképpen a legjobb, ha először érdeklődsz a pontos tennivalókról az illetékes hivatalnál.
A TSO egyik olvasója ezt írta: „Ha úgy gondolod, hogy ez az, amit akarsz, indulj el, és kezdd el az első lépéssel: hívd fel Dr. Tímár Krisztinát az ETT- nél (301-7940)! (Az új szám állítólag 06/1 4284629) Én a telefon után kb. 2 nappal kaptam egy levelet tőle, amiben leírta, hogy hová, kihez kell mennem a szükséges papírok megszerzéséért.”
Alább idézzük Tímár Krisztina levelét:
EGÉSZSÉGÜGYI, SZOCIÁLIS ÉS CSALÁDÜGYI MINISZTÉRIUM
III. GYÓGYÍTÓ ÉS ÁPOLÁSI FŐOSZTÁLY
1051 Budapest, Arany János u. 6-8.
Telefon: 301-7940
Telefax: 331-9993
Tisztelt (címzett neve)!
Megkeresésével kapcsolatosan az alábbiakról tájékoztatom.
A névváltoztatáshoz a következő vizsgálatok elvégeztetése szükséges, ezért kérem, hogy az általános urológiai vizsgálat leletével keresse meg:
- Dr. Nagy Gertrúd igazságügyi pszichológust telefonszám: 347-3815, továbbá
- Dr. Simon Lajos igazságügyi pszichiátert (Pszichiátriai Klinika) telefonszám: 210-0336
a szükséges vizsgálatok elvégzése céljából.
Tájékoztatásul közlöm, hogy leleteivel együtt kérelemmel kell fordulnia a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó Nyilvántartó és Választási Hivatalhoz, Dr. Piros Zsuzsanna osztályvezető asszonyhoz a nem és névváltoztatás engedélyezése ügyében. (Cím: IX., Balázs Béla u. 35.)
A kérelem benyújtása után a hivatal szakmai engedélyezésre megküldi tárcánknak, és ezt követően ad Önnek engedélyt a névváltoztatásra és annak anyakönyvi kijavítására.
A nem-átalakító műtétek végzése nem feltétele a névváltoztatás engedélyezésének.
Budapest, 2004. január
Üdvözlettel:
Dr. Tímár Krisztina
vezető-főtanácsos
Egy olvasónk ezt tette hozzá: „A doktornőnél rákérdeztem, hogy csak dr. Nagy Gertrúd és Dr. Simon Lajostól fogadnak el szakvéleményt. Nem: bármelyik pszichiáter és pszichológus szakvéleménye alapján elindítható a belügyminisztériumban az eljárás (urológus vagy nőgyógyász szakvéleményt mellékelve).”
A kérelem beadásához csatolni kell: egy urológiai/nőgyógyászati státuszt (amelyben MtoF-ek esetében az urológus, FtoM-eknél a nőgyógyász leírja a nemi szerveid aktuális állapotát), valamint egy pszichiáteri és egy pszichológusi diagnózist, amelyek kimondják, hogy transzszexuális vagy.
A pszichiáterek beszélgetni fognak Veled a gyerekkorodról, érzéseidről, vágyaidról, szexuális szokásaidról, esetleg személyiségteszteket is csinálnak (Szondi, Rorschach). A beszélgetés alapján készülő szakvéleményben a pszichiáter szakorvos igazolja, hogy transzszexuális vagy, és nincsen semmiféle mentális zavarod. Ha a szakértő úgy találja, hogy valóban transzszexuális vagy, véleményét elküldi az OETT-nek, amely rövidesen postázza számodra a hivatalos engedélyt a nemváltoztatásra.
Ha sikerrel jártál, megvannak már a papírjaid, ám ettől még semmivel sem változott meg a testi nemed. A lényeg csak most kezdődik, nevezetesen: az orvosi kezelések.
Ezek főleg kétfélék lesznek: hormonális és sebészeti beavatkozások. Következő lépés: a hormonterápia.
Hormonterápia
A hormonkezelés a nemváltoztatás legfontosabb része.
A hormonok fokozatosan, természetes úton változtatják át a testedet az új nemnek megfelelően.
MtoF-eknél ettől a csontozat nem lesz sokkal kisebb, vékonyabb, a vállöv csontos váza nem lesz keskenyebb (az izomzat részleges elbontása által viszont igen!), és a hang sem nőiesedik vissza. Egyes részeket (pl. orr) sebészileg könnyen és eredményesen lehet nőiesebbé tenni (persze csak ha szükséges), a hangot pedig megfelelő gyakorlatokkal lehet megváltoztatni. A hormonkezelés mindenképpen rengeteget segít. Az arc tipikusan nőiessé válik, a bőr finomabb lesz, a testalkat nőies lesz a női típusú testzsír-eloszlás miatt (a csontok többnyire maradnak a régiek), a szőrzet csökken, a haj szebb lesz (bár az esetlegesen már meglévő kopaszság jellemzően nem javul, azon hajbeültetéssel lehet segíteni, amit plasztikai sebész végez), az izomzat visszafejlődik női szintre, stb.
Hatásosság
A hormonkezelés hatásossága egyénenként változó lehet. Főleg két dologtól függ:
- Életkor: minél fiatalabb vagy, annál hatásosabb a nőihormon-terápia. 20 éves kor után egyre meredekebben zuhanni kezd a hormonkezelés hatásossága, aztán később ez a mutató enyhén csökkenővé válik. Tehát 17 és 27 éves kor között sokat csökken a hormonkezelés hatásossága, de 27 és 37 év között már kevésbé csökken.
A lényeg: minél fiatalabban vágsz bele a hormonterápiába, annál jobbak az esélyeid.
- Eredeti hormonrendszer: Ha eredetileg sem volt túl magas a férfihormon-szinted, és esetleg magasabb volt a nőihormon-szinted, valószínűleg jobbak az esélyeid, mint egy olyan transzszexuálisnak, akinek eredetileg sok férfihormonja volt.
A hormonterápia nem egészen kockázatmentes beavatkozás a szervezeted működésébe. Már viszonylag rövid idejű hormonszedés is károsíthatja a spermiumaidat, és tartós impotenciát okozhat.
Túlságosan nagy dózisú hormonkezelés veszélyeztetheti a májad működését, és szív-érrendszeri panaszokat okozhat, fokozhatja bizonyos rákfajták kialakulásának kockázatát. Hormonterápiát rendszeres orvosi ellenőrzés mellett biztonságos végezni. Rendszeresen ellenőrizni kell a máj működését, mivel ezt a tablettás hormonkészítmények esetleg károsíthatják. Ez havonta-félévente egy vérvételt jelent. A kockázat a gyakorlatban (egészséges máj esetén, és ha nem szedsz túlságosan nagy adagot) minimális. Az injekcióban adott hormonkészítmények esetében a máj nem terhelődik.
Természetesen a hormonszinteket sem árt időnként vérvétellel ellenőrizni, így követhető nyomon a kezelés eredményessége.
Female-to-Male hormonterápia
FtoM-eknél erősödik az izomzat, a hang mélyül, a szőrzet megerősödik, férfiasabbá válik az alkat, viszont a mellállományt sebészileg kell eltávolítani. A hormonkezelés hatására olyan „kamaszodás” zajlik le, mint a genetikai fiúknál serdülőkorban. A hormonkezelés hatására teljesen férfias külső alakul ki. Az esetlegesen széles medencecsont nem keskenyedik vissza, de ez a legtöbb esetben egyáltalán nem szembeötlő.
FtoM-eknél a hormonterápia során férfihormont (tesztoszteront) adnak.
Male-to-Female hormonterápia
MtoF-eknél a hormonterápia háromirányú. Külsőleg adják a nőknél normális esetben a petefészkek által termelt ösztrogént és progeszteront; a nőiesedés szempontjából az ösztrogén a döntő, ez a legfontosabb. A progeszteron állítólag a normális mellfejlődéshez kell, de ennek szükségességét vitatják. A harmadik az androgén-antagonista, amely elnyomja a férfihormon-termelést.
A férfihormon megszüntetésére a gyógyszeres terápia helyett sokkal eredményesebb és kényelmesebb, viszont visszavonhatatlan terápia a herék műtéti eltávolítása.
Gyógyszerformák: tabletta, injekció, tapasz
A hormonokat a hormonterápia során (HRT, hormone replacement therapy) valamilyen gyógyszer formában juttatjuk be a szervezetbe. Hormonkészítményekből többfélét is gyártanak a gyógyszergyárak, nem csak a transzszexuálisok számára. A gyógyszer lehet tabletta, injekció vagy tapasz. Az injekció előnye, hogy ritkábban (pl. kéthetente) kell alkalmazni, és nem terheli meg a májat, ezért májproblémákkal küzdő TS-ek számára jobban ajánlható. Hátránya, hogy kevésbé egyenletes hormonszintet biztosít a szervezetben, mint a tabletta: beadáskor megnő, majd idővel, a következő injekcióig csökken a szintje a szervezetben, így hasonló hullámzó hatást okoz, mint a genetikai nők menstruációs ciklusa - ez azonban inkább hátrány, mint előny. FtoM esetben egyes olvasóink tapasztalatai szerint az injekció sokkal hatásosabb.
A tapasz hátránya, hogy ilyen módon sokkal kisebb hormonmennyiség juttatható be a szervezetbe, mint egyéb módon, azaz kevésbé hatékony.
A gyakorlatban legjobban a tabletta használható, legalábbis MtoF esetben. Használata kényelmes: egyszerűen naponta be kell venni egy-két darabot. Egyes készítményekhez gyárilag adnak praktikus naptárdobozt, mely megkönnyíti az adagolást.
Elérhetőség
A legtöbb gyógyszer kapható Magyarországon. Sajnos vannak olyanok is, amelyek itthon nem kaphatóak, főleg az injekció formájú készítmények (pl. Testoviron, Progynon Depot 10 mg). Ezeket ugyanúgy fel kell íratni receptre, mint az itthon is kapható gyógyszereket, majd pedig behozatni külföldről egy gyógyszerfutár céggel. Ők gyorsan (pár nap alatt) és nem túl drágán behozzák a gyógyszert neked.
Adagolás
A hormonok adagolásánál kerülni kell a túl nagy adagokat. A legtöbb transzszexuális késztetést érez rá, hogy hatalmas adagokban szedje a hormonokat, bízva benne, hogy a hatás minél gyorsabb és drasztikusabb lesz. Egy bizonyos szint felett viszont már nem növekszik a hatáserősség, és a túl nagy adag gyógyszer károsítja a szervezetet. A szájon át bevett hormontabletták a májban átalakulnak, ezért a túl nagy adagok károsítják a májat. Ennek megelőzésére kerülni kell az extrém nagy adag gyógyszerek tartós idejű használatát, és rendszeresen ellenőriztetni kell a máj működését. Ezt az orvosod (endokrinológus vagy nőgyógyász, aki a tablettákat felírja Neked) kérésedre megteszi: egy vérvételből ellenőrzik a májenzimek szintjeit. Ez már korán kimutatja, ha túlzott terhelés hárul a szervezetedre.
Az injekciók elkerülik a májban való ilyenfajta átalakulást, ezért az injekció formában bevitt hormonok nem terhelik a májat. Főleg májproblémákkal küzdő TS-ek számára ajánlott.
Az injekcióknak az a tulajdonsága, hogy a májban való metabolizációt elkerülik, azt is jelentik, hogy általában hatásosabbak, mint a tabletták, azaz ugyanakkora adaggal jobb hatás érhető el.
Gyógyszerek
Ha magadtól vágsz bele a hormonterápiába (ami, ha lehet, kerülendő: orvos felügyelete alatt ajánlott végezni), jó választások lehetnek az alábbi gyógyszerek. Ezeknek a gyógyszereknek az eredeti, gyári tájékoztató leírását megtalálod a TSO weboldalán.
Gyógyszerek M-to-F-eknek
- Ösztrogén:
Estrimax 2mg filmtabletta
Hatóanyag: 17-β-ösztradiol
Gyártó: Richter Gedeon
Felhasználás: Felhasználás: Az Estrimax filmtabletta a természetes humán női hormonnal (tüszőhormon = ösztrogén) azonos ösztradiolt tartalmazó hormonpótló készítmény. Nagyon alkalmas MtoF hormonterápiára. Napi 1-2 tabletta ajánlott.
Estrofem 4mg filmtabletta (Magyarországon már nem írható fel, kikerült a gyógyszerkönyvből, helyette Estrimax van)
Hatóanyag: 17-β-ösztradiol
Gyártó: Novo Nordisk
Felhasználás: A legfontosabb női hormont tartalmazza praktikus csomagolásban. Nagyon alkalmas MtoF hormonterápiára. Napi 1-2 tabletta ajánlott.
Progynon Depot 10 mg injekció (nem kapható Magyarországon)
Hatóanyag: ösztradiol-valerát (estradiol valerate)
Gyártó: Schering
Felhasználás: Olajos injekció, izomba adandó. Fontos: az olajos injekciókat sohasem szabad vénába (érbe) adni, mert zsírembóliát okoz, és akár azonnali halálhoz is vezethet!
- Anti-androgénnel kombinált ösztrogén:
Diane 35 drazsé
Hatóanyag: 2 milligramm ciproteron-acetát és 0,035 milligramm etinil-ösztradiol
Gyártó: Schering
Felhasználás: Egy kevés női hormont (etinil-ösztradiolt) és férfihormon-elnyomó anyagot (ciproteron-acetát) tartalmaz. Önmagában TS hormonterápiára valószínűleg kevés, kiegészítő szerként ajánlható.
- Progesztin:
Provera tabletta (5mg, 10mg, 100mg, 200mg, 500mg változatban)
Hatóanyag: medroxi-progeszteron (medroxyprogesteronum aceticum)
Gyártó: Upjohn
Felhasználás: A progeszteron a kevésbé fontos női hormon MtoF hormonterápiában. Egyesek szerint nem is fontos, mások szerint a normális mellfejlődéshez szükséges. Mindenesetre a női szervezetben jelen van, tehát érdemes lehet szedni napi 5-10 mg-ot. Fontos: a gyógyszerből árulnak 100, 200, 500 mg-os változatot is, ezt semmiképpen se szedd! Ezeket a nagy mennyiségeket csak emlőrák-kezelésre használják. Sok más veszélye mellett nagy mennyiségben a szervezet tesztoszteronná alakíthatja, amivel épp ellenkező hatást érnél el. A gyártó ezt írja: „Az indikációtól és az alkalmazás módjától függetlenül a medroxi-progeszteron egyszeri adagja nem haladhatja meg a 10 mg-ot. Progeszteron elégtelenségben a szokásos adagja napi 5-20 mg.”
- Tesztoszteron-elnyomó:
Androcur tabletta
Hatóanyag: cyproterone (ciproteron-acetát)
Felhasználás: A férfihormon elnyomására alkalmas MtoF hormonterápiában, ha a herék még megvannak. Hereeltávolítás után feleslegessé válik a férfihormon-elnyomó gyógyszerek szedése.
Gyógyszerek F-to-M-ek részére
- Tesztoszteron:
Testoviron Depot 250 injekció (nem kapható Magyarországon)
Hatóanyag: tesztoszteron (pontosabban nem tudom, hogy milyen tesztoszteronvegyület)
Felhasználás: Olajos injekció, 2-3 hetente. Testépítők is használják, ezért elvileg illegálisan is elérhető, de ezzel vigyázni kell, mert az illegális csatornákon gyakran hamisítványt árulnak Testoviron címén (aminek jobbik esetben semmi hatása nincsen, rosszabb esetben károsítja a szervezetedet).
Proviron 25 tabletta
Hatóanyag: mesterolonum (meszterolon)
Felhasználás: A meszterolon egy mesterséges, férfihormon-szerű vegyület. Úgy hat, mint a tesztoszteron. Annyiban előnyösebb a tesztoszteronnál, hogy a meszterolon a tesztoszteronnal ellentétben nem alakul át ösztradiollá (női hormonná) és erősebben kapcsolódik a tesztoszteronkötő globulinhoz. Nem tudunk transzszexuálisoknál történő használatáról, de fenti tulajdonságai miatt előnyösnek tűnik.
Andriol kapszula
Hatóanyag: tesztoszteron-undekaonát
Felhasználás: Férfihormon FtoM TS-eknek. A TSO egy olvasója szerint nem eléggé hatásos, helyette a Testoviron injekció ajánlható.
Műtétek és egyéb kezelések
Sebészeti kezelések
A műtétekkel kapcsolatban a legjobb és legfontosabb tanács ez:
Minél kevesebb műtétet végeztess magadon!
A műtétek különösen veszélyesek. Hacsak nem feltétlenül szükséges, inkább ne végeztesd el az operációt, amin gondolkodsz. Minden műtétnek van kockázata, még akkor is, ha az orvos szaktudása maximális - de gyakorlatilag nem az.
Plasztikai műtétet kizárólag plasztikai sebésszel végeztess! Ne hidd el egy orr-fül-gégésznek, hogy ugyanolyan szépre műti az orrod, mint egy plasztikai sebész. Ha ezt állítja, majdnem biztos, hogy hazudik.
Ne higgy el kapásból semmit az orvosnak! Mindig kérdezz meg egy másik orvost is, meg egy harmadikat. Érdeklődj mások tapasztalatai iránt, hogy ők milyen eredményekkel jártak az egyes orvosoknál. Ha a legkisebb kétséged is van, ne feküdj a kése alá!
A műtéteket végezhetik altatásban vagy helyi érzéstelenítésben, illetve köztes megoldások is vannak (például gerincbe adott érzéstelenítés, amitől a test alsó része válik érzéketlenné). Az operációt megelőzi a műtéti előkészítés: a műtéti terület leborotválása (ha szükséges), előző nap éjféltől nem szabad enni, esetleg hashajtás, beöntés, közvetlenül a műtőbe szállítás előtt nyugtató vagy altató injekció.
Sebészeti kezelésekre jellemző, hogy sokszor nem is maga a műtét kellemetlen, hanem az utókezelés. A beavatkozás jellegétől függően jelentkezhet láz, az altatás utóhatásaként hányás, sokáig feküdni kell, a kötések miatt nem lehet rendesen tisztálkodni, valamint a kórházban unatkozik az ember, és esetleg depressziós lesz.
Hereeltávolító műtét
A hereeltávolítással (bilaterális, azaz kétoldali kasztráció, orchidectomy) a szervezet a fő férfihormon-forrástól szabadul meg. Szükségtelenné válik ezután a férfihormont elnyomó gyógyszerek szedése, és a transzszexuális páciens számára kényelmesebb érzés lesz, hogy eltűntek felesleges mirigyei.
A műtét után gondtalanabbá válik a fehérneműben való mutatkozás, illetve fürdőruha viselete is (különösen előrehaladott hormonterápia után, amely a még meglévő pénisz összezsugorodásával jár).
Nem bonyolult beavatkozás, a sebészorvosnak arra kell vigyáznia közben, hogy a legkevésbé sérüljenek meg a maradék szervek (herezacskó, pénisz), mivel ezekre szükség lesz a nemiszerv-átalakító műtéthez. A metszést általában a pénisz töve fölött, annak két oldalán ejtik, hossza kb. 2-3 cm. Műtét során ide, a hasüreg felé tolják fel a heréket, és ott veszik ki a bőrön át metszett nyíláson keresztül. Altatásban és helyi érzéstelenítésben egyaránt végezhető. Utána számítani kell a környéki részek (pénisz, herezacskó stb.) bőre alatti kiterjedt véraláfutásokra - ez természetes és csak átmeneti jelenség, nem kell megijedni tőle. A sebkörnyéket esetleg jegelni kell. Sem a vizelet-, sem a székletürítést nem akadályozza.
Egyes leírások beszámolnak a leeső tesztoszteronszinttel járó átmeneti letargiáról (bár nem egyértelmű, hogy amiatt van-e), de ezt ellensúlyozhatja az eredményes műtét miatti örömérzés.
A hereeltávolítással (a tudomány mai állása szerint) elveszíted a lehetőséget, hogy saját, vér szerinti gyermeked lehessen. Ezért még előtte (sőt, lehetőleg a hormonkezelés előtt) célszerű spermamintát félretetetni spermabankba. Így a későbbiekben - ha úgy döntesz - lehet majd saját gyermeked, ha kissé szokatlan módon is.
A TSO weboldalán megtalálod egy spermabank címét és adatait is.
Orrplasztika
Nagyon valószínű, hogy nem lesz rá szükséged (még akkor sem, ha a kezelések előtt még esetleg úgy tűnik), mert a hormonkezelés az arcon is meglepően pozitív változásokat okoz. MtoF transzszexuálisoknál az orr formájának nőiesebbé tételére használatos. Ez általában a következőket jelenti: szemből legyen keskenyebb, profilból az orrhát enyhén homorú, és az orrhegy legyen kissé megemelve. A beavatkozást végezhetik altatásban vagy helyi érzéstelenítésben is. A műtét után rögzítő gipsz kerülhet az orra, amely a homlokon és az orr két oldalán támaszkodik. Véraláfutásokra lehet számítani a szem környékén. A lenyelt vér és az altatás miatt átmenetileg hányinger, hányás jelentkezhet.
Rendkívül fontos, hogy orrplasztikai műtétet kizárólag megbízható plasztikai sebésszel végeztess! Orr-fül-gégész szakemberre ne bízzál esztétikai orrműtétet!
Mellnagyobbítás szilikon-implantátummal
A rendesen végzett hormonterápiától (anti-androgének + ösztrogén + progeszteron) „valódi” mellekre lehet szert tenni. Előfordulhat, hogy ezek túl kicsik, vagy a nem szabályos hormonterápiától nem fejlődnek ki teljesen (egyes vélemények szerint csak ösztrogéntől esetleg pici, hegyes mellek képződnek, a rendes mellnövekedéshez progeszteron is szükséges lehet). A herék eltávolításával (kasztráció vagy SRS) a mellek növekedése ismét meglódul, ezt figyelembe kell venni, ha szilikon-beültetésen gondolkozol.
A metszés történhet a mell alatt, bimbóudvarban vagy hónaljból. A szilikonos mellnagyobbítás kockázatairól a vélemények megoszlanak. A plasztikai sebészek természetesen (saját érdekükben) a veszélytelenségét hangsúlyozzák, viszont sokak szerint nagyon gyakran fordul elő, hogy a szervezet kilöki, begyullad, kemény-fájdalmas tok (úgynevezett kapszuláris kontrakció, azaz „tokösszehúzódás”) képződik a szilikon körül stb.
A beavatkozás kockázata csökkenthető az implant jó megválasztásával, és a helyes, körültekintő műtéti technikával. Mindenesetre elmondható, hogy ez egy Magyarországon is gyakran végzett műtét, így a hazai plasztikai sebészeknek is nagy gyakorlata van már benne - ez csökkenti a kockázatot.
Mellkisebbítés, mell eltávolítása
FtoM-eknél van rá szükség. Műtétileg távolítják el a mellállományt. Különféle technikák léteznek, sajnos nem mindig lesz szép a végeredmény: előfordulnak nagy, jól látható, hosszú hegek. Fontos a hozzáértő, gyakorlott plasztikai sebész megválasztása, mert ez nem rutinműtét.
Nemiszerv-átalakító műtét (SRS, GRS)
A legnagyobb, legkockázatosabb, legdrágább beavatkozás transzszexuálisoknál, a transition végső lépése a nemiszerv-átalakító műtét (Sex Reassignment Surgery, Gender Reassignment Surgery).
Ráadásul a legfeleslegesebb is az egész nemváltoztatási folymatban.
Nagyon hozzáértő, sok gyakorlattal rendelkező plasztikai sebészt igényel. Ha rosszul végzik, örökre elveszhet az orgazmuskészség, ronda lehet, kilökődhet, vizeletürítési gondok jelentkezhetnek stb.
Egyes magyar transzszexuálisok azt javasolják: lehetőleg kerüld el messzire a magyar orvosokat! Inkább várj még egy pár évet, és spórold össze a pénzt, hogy egy jó külföldi tapasztalt orvossal végeztesd el az SRS-t (a nemiszerv-átalakító műtétet). Lehet, hogy itthon kényelmesebb és olcsóbb (esetleg akár ingyenes is), de ha már egyszer elrontották, soha többé nem bírod majd helyrehozatni, és életed végéig bánni fogod.
Nem kötelező elvégeztetned a nemiszerv-átalakító műtétet. A nemi szervedet csak az látja, aki előtt leveted a fehérneműdet. Élhetsz teljes értékű életet a nemiszerv-átalakító műtét nélkül is az új nemed szerint!
Mindenképpen ez a legsúlyosabb döntés az egész nemváltoztatási folyamatban, és a legkevésbé fontos beavatkozás.
Fontos figyelmeztetések az SRS-sel kapcsolatban
A nemiszerv-átalakító műtét kockázatos és teljesen visszafordíthatatlan beavatkozás. A műtét után nincs visszaút.
Csak valódi transzszexuálisok számára engedélyezett.
Több egybehangzó pszichiáter orvosszakértői szakvélemény és hivatalos minisztériumi szintű engedély szükséges hozzá.
Az orvosod még a fentiek birtokában is megtagadhatja a beavatkozást, ha esetedben nem látja indokoltnak.
A nemiszerv-átalakító műtét nagy lelkierőt kíván a pácienstől és alapos felkészültséget az orvos részéről.
A beavatkozás nagy vérveszteséggel és sok fájdalommal járhat.
Kockázatai:
- Elveszített orgazmuskészség
- Esztétikai hibák
- Vizelet- és székletürítési zavarok
- Fertőzések, gyulladások
- A műtét utáni napokban kialakult tüdőembólia, mélyvénás trombózis következtében halál
Ha a legkisebb kételyed is van a műtéttel kapcsolatban, hacsak nem érzed úgy, hogy nem tudsz élni a jelenlegi nemi szerveddel, ne végeztesd el magadon a nemiszerv-átalakító műtétet!
Male-to-Female SRS
MtoF-eknél a valódival egyenértékű neovagina képezhető (kinézetében és működésében is olyan lesz, mint az igazi), FtoM-eknél sajnos nemigen lehet merevedésre képes valódi péniszt készíteni.
Többféle műtéti technika létezik, mindegyik lényege, hogy lehetőleg a meglévő nemi szervek anyagából készítik el az új nemi szerveket, fölhasználva a két nem szaporítószervei közötti rejtett hasonlóságokat (ugyanis a magzati életben egy darabig mindkét nem azonos módon fejlődik, csak később válik szét a nemi szervek őstelepeinek fejlődése női, illetve férfi irányba).
MtoF-eknél a pénisz belsejének nagy részét eltávolítják (a test belsejében lévő részeket is), és a bőrét kifordítják: ebből lesz a hüvely. A herezacskó bőréből képezik a kis- és nagyajkakat. A csiklót a pénisz makkjából alakítják ki, vigyázva, hogy az idegek meg ne sérüljenek. A heréket eltávolítják. A húgyvezetéket megrövidítik és a megfelelő, új helyre varrják. Petefészket és méhet nem tudnak képezni, az alany jó esetben nőként orgazmusképes, de terméketlen lesz. A neovaginát a műtét után tágítani-mélyíteni kell.
A TSO weboldalán képeket láthatsz transzszexuálisok nemi szerveiről az átalakító műtét előtt és után. A képek nemi szerveket és műtéti helyzeteket ábrázolnak. Csak akkor nézd meg, ha felkészültél a látványra!
Female-to-Male SRS
FtoM-eknél péniszt, herezacskót és heréket képeznek. A péniszképzésnek két módja van: az egyik a meglévő, hormonoktól megnőtt csikló műtéti előrehozásán alapul (metoidioplasty), ez természetes, de aprócska péniszt eredményez. A másik módszer során a test más részéről, pl. a karról vagy a combról vesznek bőrt, ebből hengert formálnak, és létrehozzák belőle a péniszt (phalloplasty). A belsejébe speciális protézist ültetnek be. Így nagyobb méretű, de mesterséges pénisz képezhető.
Kialakítják a herezacskót is, a heréket szintén protézis pótolja (amely nem funkcionál).
A metoidioplasztikáról a TSO weboldalán olvashatsz egy cikket.
Ádámcsutka-kisebbítés („tracheal shave”)
A gége egyik porcának, a pajzsporcnak műtéti plasztikája. Külföldön sok helyütt rutinszerűen végzik. A gyakorlatban általában szükségtelen. Inkább lebeszélnénk róla, mert ha rosszul végzik, megsérülhetnek a hangszalagjaid.
A TSO weboldalán található egy angol nyelvű szakcikk a műtéti technikáról orvosok számára.
Végleges szőrtelenítés
A szőrzet végleges eltávolítására elsősorban MtoF-eknél, az arcon van szükség, ezt ugyanis a hormonterápia nem szűnteti meg. Több módszer is rendelkezésre áll.
A legkedvezőbb módszer a bőrgyógyászati lézer- és fényterápia. Ezekből több típus is elérhető, mint a „hagyományos” rubinlézer, vagy a továbbfejlesztett Alexandrite lézer és az Epilight fénykezelés. Legjobban fehér bőr és fekete szőr kombinációnál hatásos, és csak az aktív fázisban lévő szőrtüszőket pusztítja el. Ezért kb. 6-10 kezelés szükséges arcon a maximális eredményhez, hogy a kezelések között az „alvó” szőrtüszők aktívvá váljanak. A kezelések között 1-2 hónapnak el kell telnie, hogy újabb szőrtüsző-generáció kerüljön a lézerrel hatásosan kezelhető aktív fázisba.
Van olyan hely, ahol a legjobb eredmény érdekében kombináltan alkalmazzák az Epilight és Alexandrite gépeket. A gyakorlatban az „egyszerű” rubinlézer is igen jó hatást ad.
Sokszor reklámozzák a módszert úgy, hogy a lézeres szőrtelenítés fájdalommentes. Ennek pont az ellenkezője igaz: igencsak fájdalmas tud lenni, igaz, csak pillanatokra, mikor éppen villan a berendezés. De igazán megéri elviselni a fájdalmat az eredmény érdekében.
Másik módszer az elektrolízis, amikor speciális berendezéssel, tűvel, egyenként ölik meg a szőrtüszőket, áram- vagy hőhatással. Sajnos igen sokáig tart, és gyakran maradandó károkat okozhat a bőrön. Ezért nem ajánlható.
Megjegyzendő, hogy a lézer még az elektrolízis által esetleg ejtett hegeket, apró bőrhibákat is hajlamos elsimítani.
Ameddig még van arcszőrzeted, szükséged lesz egy hatékony tartós átmeneti szőrtelenítési megoldásra. A borotválás általában nem jó erre a célra, mert túlságosan látszik a helye. A legjobb megoldás erre az átmeneti időszakra (amíg még nem irtatod ki a teljes arcszőrzetedet lézerrel) a Braun gyártmányú epilláló készülék. A másik piacvezető márka, a Phillips gyakorlatilag sokkal kevésbé alkalmas e célra (persze ez változhat, hiszen rendszeresen jelennek meg újabb és újabb modellek). Az epilláló készülékek nem levágják, hanem tövestül kitépik a szőrszálat a tüszőből, és hosszú távon gyengítik a szőrszálakat, főleg a hormonkezeléssel és a lézeres kezelésekkel együtt.
Első alkalommal óvatosan, csipesszel szedd ki a legalább 1-2 milliméteresre növesztett szőrszálakat. Ez valószínűleg nem lesz túl kellemes élmény. Ha a nagyját kiszedted, a maradékon kipróbálhatod óvatosan az epilláló gépet. A helye valószínűleg csúnyán be fog pirosodni; tegyél rá előre behűtött jeges borogatást, például mélyhűtőbe bekészített vizes papírzsebkendőt.
Legközelebb már sokkal könnyebb dolgod lesz a géppel, és minden alkalommal (ahogyan előrehalad a hormonterápiád és lézeres kezeléseid) egyre könnyebbé és könnyebbé válik.
A közeljövőben a tartós, illetve végleges epilláló technikák további fejlődése várható.
Hangterápia
Elsősorban MtoF-eknek van rá szüksége, mert FtoM-eknél a férfihormon-terápia férfiasítja a hangot is, de a megfelelő technikájú hangképzés elsajátítására nekik is szükségük lehet. Még ha egy MtoF transzszexuális képes is női hangot produkálni, rossz technika alkalmazásával megerőltetheti és károsíthatja a hangszálait. A helyes módszert szakember, foniáter szakorvos tudja megtanítani.
Léteznek rá műtéti megoldások (például az úgynevezett kritotiroid approximációs technika), de ezekkel kapcsolatban rosszak a tapasztalatok. A műtét csak a hangmagasságot emeli, ami önmagában kevés. A műtét ráadásul nagyon kockázatos is. Mindenképpen kerülendő!
Tudnivalók a transzszexualizmusról
Mi a transzszexualizmus?
A transzszexualizmus olyan állapot (sokak szerint betegség), amelyben a beteg testi neme és pszichoszexuális neme egymásnak ellentmond. Azaz más nemű a tested, mint amilyen neműnek belül érzed magad. Ez az állapot tartósan kényelmetlenséget, kínokat okoz az illetőnek. Ez az érzés már egészen korán, például 5 éves korban jelentkezhet, de sok transzszexuális hosszú ideig titkolni igyekszik ezzel kapcsolatos érzéseit.
A transzszexualizmus nemzetközi (angol nyelvű) rövidítése a TS mellett (ami transzszexuális személyt is jelöl) a GID is, amely a Gender Identity Disorder („nemi azonosságtudati rendellenesség”) betűszava.
A transzszexuálisok testi átalakítása orvosi módszerekkel történik, ezért kezeléseik során a TS-ek valamilyen módon többnyire kapcsolatba kerülnek az egészségüggyel. Emiatt is indokolt, hogy a transzszexualizmust bizonyos szempontból betegségnek tekintsük.
A transzszexualizmus valóban a WHO (World Health Organization, Egészségügyi Világszervezet) által is elismert betegség:
- a betegnek tartósan igen rossz közérzetet okoz, és
- orvosilag gyógyítható, gyógyítandó állapot;
annyira, hogy úgynevezett BNO (Betegségek Nemzetközi Osztályozása) szerinti diagnóziskódja is van, mint a többi betegségnek: F64.0
A transzszexualizmus értelemszerűen két alapesetben fordul elő:
- férfi testben női lélek (ők a Male-to-Female, rövidítve: MtoF TS-ek vagy a szakirodalomban transzszexuális nők), és
- női testben férfi lélek (ők a Female-to-Male, rövidítve: FtoM TS-ek vagy a szakirodalomban transzszexuális férfiak)
(itt a lélekről pszichiátriai értelemben tárgyalunk, függetlenül attól, hogy a „lélek” fogalmát materialista vagy vallásos szemszögből nézzük).
A két alapeset (MtoF és FtoM) egyes kutatások szerint közel azonos számban fordul elő, mások szerint az MtoF típusok jóval többen vannak.
A nemi identitásról
A transzszexualizmus lényege, hogy más nemű a tested, mint a lelked. A legtöbb ember számára ez nagyon furcsa, sőt hihetetlen lehet, mert a legtöbb ember természetesnek veszi, hogy ugyanolyan legyen a testének a neme, mint amilyen neműnek érzi magát.
Az ember nemisége azonban ennél sokkal bonyolultabb kérdés. A két szélsőséges eseten kívül (férfi és nő) rengeteg sokféle átmenet lehetséges. Általában e három különböző szempontról beszélhetünk:
- testi nem (milyen nemű a tested),
- agyi nem (milyen neműnek érzed magad),
- szexuális érdeklődés (milyen nemű partnerhez vonzódsz: nő, férfi, mindkettő, egyik sem.)
Mi okozza a transzszexualizmust?
Régebben úgy gondolták, hogy elsősorban a neveléssel függ össze a dolog. Mára nagy biztonsággal tudjuk, hogy a transzszexualizmus veleszületett állapot. Még a születés előtt alakul ki, oka valamilyen születés előtti kóros hormonális hatás.
Mélyreható kutatások kimutatták, hogy egy „férfiból-nő” transzszexuális agya nem férfi, hanem női felépítésű. Ez radiológiai vizsgálatokkal és pszichiátriai személyiségtesztekkel (illetve halottaknál boncolással) is kimutatható.
Ha egy fiú magzat agya nem kap férfihormont, akkor női agya fejlődik ki. Hasonlóképpen, ha egy lány magzat agya férfihormon-hatásnak van kitéve, agya férfiaggyá válik. (Ez az elváltozás akkor is létrejöhet, ha a fejlödő agyban lévő, tesztoszteront érzékelő receptorok hibásan működnek, és emiatt rosszul érzékelik, vagy nem érzékelik a férfihormon jelenlétét.) Ezek a jelenségek állatkísérletekkel is kimutathatóak.
Ezeket a hormonális eltéréseket sok minden okozhatja. Közrejátszhatnak benne gyógyszerek, stressz, a környezetszennyezés stb.
Ajánlott olvasmány:
Anna Moir - David Jessel: Női agy - férfiész (Eredeti címe: Brain Sex) Gondolat kiadó, Magyar Könyvklub
Transzvesztitizmus, homoszexualitás, transzneműség, interszexualitás, hermafroditizmus
A fenti fogalmakat sokan összekeverik egymással és a transzszexualitással is. Most megpróbáljuk megmagyarázni őket, és megmutatni a különbséget közöttük.
A transzvesztiták olyan férfiak, akik jól érzik magukat részben vagy egészen nőnek öltözve, ez náluk szexuális izgalommal járhat, és kötődhet valamilyen szexuális tevékenységhez is (szex partnerrel vagy maszturbáció). A transzvesztiták közül sokan titkolják „másságukat”, és csak a négy fal között, elrejtőzve űzik tevékenységüket; mások kifejezetten a nyilvánosság elé tárják, és pl. színpadon fellépnek nőimitátorként. A transzvesztiták között egyaránt vannak homo- bi- és heteroszexuálisok is. Nagyon ritkán nőknél is előfordul.
A homoszexuális férfiak többsége kifejezetten férfinak érzi (jól) magát, és partnerében is a férfiasságot keresi. A leszbikus nők többsége is éppen annyira nőies, mint a többi nő, és jól érzi magát nőként. A homoszexuálisok tehát nem saját nemükben, hanem partnerideáljuk nemében térnek el az „átlagtól” vagy „normálistól”.
Vannak, akik nem akarják saját neműket egyetlen szorosabb kategóriába sem besorolni, nem érzik magukat egyértelműen férfinak vagy nőnek, de nem is akarnak változtatni a testükön. Ők önmagukat gyakran nevezik egyszerűen transzneműnek (TG, transgender).
A hermafroditák, azaz újabb szóval interszexuálisok olyan testtel születnek, amelyen férfi és női jegyek is találhatóak, illetve testükről nem dönthető el egyértelműen, hogy férfi-e vagy női.
A fentieknek rengetegféle kombinációja elképzelhető, nincsenek merev határok, és felesleges is felállítani ilyeneket. Saját nemiségét mindenki egyéni módon éli meg.
Gyógyítható-e a transzszexualizmus?
A transzszexualizmus lényege, hogy a pszichoszexuális nem ellentétes a testi nemmel. Ezért kézenfekvő, hogy a gyógyításnál az egyiket meg kell változtatni.
A pszichoszexuális nem, az agyi nemi identitás néhány éves korban már teljesen fejlett. Ennek megváltoztatására irányuló kísérletek eredménytelennek bizonyultak. A transzszexuálisok kezelése minden demokratikus, modern társadalomban a testi nem megváltoztatását jelenti orvosi módszerekkel. Ez a folyamat a transition. Ez elsősorban hormonterápiát és műtéti beavatkozásokat jelent.
Halálos betegség-e a transzszexualizmus?
A transzszexualizmus szigorúan véve nem „halálos betegség” - önmagában ettől nem lehet meghalni. Bizonyos kutatások szerint viszont az öngyilkossági kísérletek kb. 30%-osra tehetők az ilyen emberek körében. Természetesen a kezelések is változó mértékű orvosi kockázattal járnak, sőt: bizonyos esetekben agresszív bűncselekmények áldozataiként is veszélyeztetettebbek a transzszexuálisok - főleg olyan környezetben, ahol a nemi kisebbségeket kevéssé tolerálják.
Egyes transzszexuálisok a kezeléseik során orvosi műhiba áldozatául esnek; ilyenkor vagy közvetlenül a kezelés okozza a halálukat - például a nemiszerv-műtét után fellépő mélyvénás trombózis (DVT) vagy tüdőembólia (PE) -, vagy pedig az elrontott kezeléseik miatt öngyilkosok lehetnek.
Magyarországon ennek különös jelentősége van, mert a magyar orvosok gyakorlatilag büntetlenül követhetnek el rengeteg műhibát, és ennek tudatában is vannak, így nincsenek érdekeltté téve abban, hogy jó munkát végezzenek.
Milyen a transzszexuálisok szexuális élete?
A rövid válasz: bármilyen.
Sok transzszexuálisra jellemző, hogy a transitionig nem élnek szexuális életet (aszexuálisak), mert utálják a saját testüket. Gyakran még a maszturbációtól is tartózkodnak. Mások normális életet élhetnek, családot is alapíthatnak, így előfordul, hogy pl. egy többgyermekes családapa negyvenévesen rászánja magát a transitionra.
A transition után a transzszexuálisok lehetnek hetero- homo- bi- vagy aszexuálisok is.
Bolondok-e a transzszexuálisok?
Amikor egy orvos diagnosztizálja a betegén a transzszexualizmust, ki kell zárnia olyan mentális betegségeket, amelyek tudatzavart okoznak. Tehát transzszexualizmus akkor mondható ki, ha más mentális betegség (például skizofrénia) kizárható. A transzszexualizmus nem tudatzavar, csak más nemű az agyuk, mint a testük.
Néha lehet látni tévékben, újságokban furcsa, mulatságosan vagy bolondosan viselkedő transzneműeket. A médiákban szereplő „transzszexuálisok” gyakran nem valódi transzszexuálisok, hanem gyakran önértékelési zavarral küzdő transzvesztiták vagy/és homoszexuálisok, akik viccből vagy önértékelési zavaruk miatt viselkednek különösen. A valódi transzszexuálisokra nem jellemző, hogy mutogatják magukat, hanem normális hétköznapi életet próbálnak élni, így észrevétlenül tudnak új nemük szerint beilleszkedni a társadalomba.
Vannak, akik viszont azt az utat választják, hogy nyilvánosan felvállalják transzszexualitásukat, és például ezt a „különlegességüket” kihasználva a szórakoztatóiparban helyezkednek el.
Szótár
Biszexuális: olyan ember, aki szexuálisan mindkét nem iránt képes vonzalmat érezni.
Crossdresser: jelentése: átöltöző (angol szó) Az a férfi, aki csak hobbiként néha vesz fel magára egy-egy női ruhadarabot.
Elektrolízis: szőrzet eltávolítása elektromos úton, e
Utolsó kommentek